Ki lehet polgárőr?
Ki lehet polgárőr? Minden büntetlen előéletű, magyar állampolgár (vagy Magyarországon engedéllyel letelepedett külföldi/, aki egyetért a polgárőrség céljaival és hajlandó tevékenyen részt venni azok megvalósításában.
Hogyan lehet valaki polgárőr? Jelentkeznie kell valamelyik (célszerűen a lakóhelyi) polgárőr szervezetnél, ahol elbeszélgetnek vele arról, hogy miért szeretne polgárőr lenni és mit is jelent a polgárőr feladatok vállalása. Ezután kitölti a belépési nyilatkozatot és adatlapot, majd előéletét a Rendőrség leellenőrzi. Ezután következik egy bizonyos idejű (3 hónap) próbaidő, amely alatt önálló szolgálatot nem teljesíthet. A próbaidő sikeres teljesítése után kaphat polgárőr igazolványt és válhat a polgárőrség teljes jogú tagjává.
Milyen ismeretekre van szüksége a polgárőrnek? Az eredményes szolgálatellátás érdekében a jól képzett polgárőrnek rendelkeznie kell az alapvető jogi-, rendészeti-, vagyonvédelmi-, kriminalisztikai-, elsősegély nyújtási-, mentési- és katasztrófa elhárítási-, tűzoltási- és vegyvédelmi ismeretekkel. Törekszünk rá, hogy évente többször legyen képzés szervezve a különböző témakörökben.
Mire jogosult a polgárőr? A polgárőr szervezet tagjai megtehetnek mindent, amit törvény nem tilt, mindent, amit állampolgárként is megtehetnek. Amikor jogos védelmi helyzetben cselekszenek, nem mint egy különleges hatáskörrel felruházott csoport tagjai, hanem mint állampolgárok tevékenykednek. A különbség "csak" annyi, hogy tevékenységük nem véletlenszerű, hanem szervezett, tudatos, közös cselekvés. Szolgálatban viszont a polgárőr "Közfeladatot ellátó személy"-nek minősül, így fokozott jogi védelemben részesül.
A Polgárőrtörvény alapján jogosultak vagyunk a tettenért bűnelkövető mellett a szabálysértőket is visszatartani és átadni az eljáró hatóságoknak.
A polgárőrség hatósági jogkörrel, közhatalmi jogosítványokkal nem rendelkezik!
A polgárőrség önálló független szervezet, amely nem alá, hanem mellérendeltségi viszonyban áll a Rendőrkapitányságokkal.